• STEWARD IN CHIEF: Bill Baljeu 9753 1017
  • Stewards: Catharina Baljeu
  • Trophy Steward: L Baljeu
  • Prize Money: Trios – 1st $20, 2nd $10 Single Classes – 1st $10, 2nd $5.
  • Entry Fees: Trios $2, Singles $1
  • The poultry stewards would like to thank the sponsors & the exhibitors for their support.
  • Trophies have been donated by: B Fellows; H Williams; E Booth; B Baljeu; Mills
  • Cash Sponsorship has been donated by South West Tyre Services; Bill O’Byrne & Associates ; Rod’s Auto Electrics; Home Hardware; Callows Corner Newsagency.
  • Prize money will be available after 3pm.

TRIOS

  Class
A.V Heavy Breed Soft Feather 1
A.V Light Breed Soft Feather 2
Hard Feather Large 3
Hard Feather Bantam 4
Soft Feather Bantam 5
Waterfowl 6

SOFT FEATHER HEAVY BREED

  Male Class Female Class
Australorp 7 8
Rhode Island 9 10
Light Sussex 11 12
Sussex A.O.C 13 14
Orpington 15 16
Plymouth Rock 17 18
Wyandotte White 19 20
Wyandotte Silver 21 22
Wyandotte Golden 23 24
Wyandotte AOC 25 26
New Hampshire 27 28
Langshan 29 30
AOV Heavy Breed Soft Feather 31 32

SOFT FEATHER LIGHT BREED

  Male Class Female Class
Ancona 33 34
White Leghorn 35 35
Brown Leghorn 37 38
Minorca 39 40
Hamburgh 41 42
Silkie 43 44
AOV Light Breed Soft Feather 45 46

HARD FEATHERED LARGE

  Male Class Female Class
Indian Game Dark 47 48
Jubilee Game 49 50
Malay Game 51 52
Australian Game 53 54
Modern Game 55 56
O.E.G Black Red Partridge  57 58
O.E.G Duckwing 59 60
O.E.G Pile 61 62
O.E.G Blue Red 63 64
O.E.G.A.O.C Light Leg 65 66
O.E.G.A.O.C Dark Leg 67 68
A.O.V Game 69 70

SOFT FEATHER HEAVY BREED BANTAM

  Male Class Female Class
Langshan 71 72
Pekin Black 73 74
Peking Buff 75 76
Pekin AOC 77 78
Sussex 79 80
Australorp 81 82
Rhode Island Red 83 84
Plymouth Rock 85 86
Wyandotte White 87 88
Wyandotte Penciled 89 90
Wyandotte Laced 91 92
Wyandotte Colombian 93 94
Wyandotte AOC 95 96
A.O.C or A.O.V Heavy Breed Bantam 97 98

SOFT FEATHER LIGHT BREED BANTAM

  Male Class Female Class
Ancona 99 100
Leghorn White 101 102
Leghorn Black 103 104
Leghorn A.O.C 105 106
Rosecomb 107 108
Silkie 109 110
Sebright 111 112
A.O.V Light Breed Bantam 113 114

HARD FEATHERED BANTAM

  Male Class Female Class
O.E.G Black Red Partridge 115 116
O.E.G Wheaten  117 118
O.E.G Duckwing 119 120
O.E.G Blue Red 121 122
O.E.G Pile 123 124
O.E.G A.O.C 125 126
Indian Game Dark 127 128
Indian Game Blue 129 130
Jubilee Game 131 132
Modern Black Red Partridge 133 134
Modern Game Wheaten  135 136
Modern Blue Red 137 138
Modern Duckwing 139 140
Modern Pile 141 142
Modern Game AOC 143 144
Australian Game 145 146
A.O.V Hard Feather Bantam 147 148

WATERFOWL

  Male Class Female Class
Muscovy 149 150
Rouen 151 152
Campbell 153 154
Pekin 155 156
Indian Runner 157 157
A.O.V Large Waterfowl 159 160

Bantam waterfowl

  Male Class Female Class
Mallard 161 162
Saxony 163 164
A.O.V Waterfowl 165 166

Juniors Under 14

  Class
Any Variety Large Breed 167
Any Variety Bantam 168
 

SPECIAL REGULATIONS

Any diseased or lice-infested birds will be REMOVED BY THE EXHIBITOR AT THE DIRECTION OF THE CHIEF STEWARD. All eggs laid on the day must be cracked and become property of the Society

Strictly NO entry into the pavilion by exhibitors whilst judging is taking place

NOTE

  • a) NOMINATION OF ENTRY FORMS will be received until noon Friday October 21st. Please indicate if opposite sexes can be penned together.
    NO LATE ENTRIES WILL BE ACCEPTED.
  • b) All birds must be penned by 8.30 for judging to commence at 9.00am Saturday October 29th
  • c) A maximum of 2 entries per class per exhibitor. The Society reserves the right to limit exhibitor’s entries if space is not available.

These regulations are to be read in conjunction with the Rules and Regulations for Exhibitors and Participants on the back of the nomination form.

ALL NOMINATION OF ENTRY FORMS MUST BE SIGNED.